Liquid Splenda

Bill Sjostrom —  1 March 2006

This morning I purchased one ounce of liquid Splenda at this website for $18.00 (including shipping and handling). Apparently the stuff is in such short supply that it is only available for purchase three days a month (today is one of the days). Before buying, I checked eBay and found this listing for a gallon (128 ounces) of the stuff. The bid is currently at $175.00 plus $12.00 shipping and handling. $187/128=$1.46 per ounce. I’m not sure on the shelf life so I passed on the gallon, but now I’m thinking I should buy it, divide it into ounce containers, and sell them through this blog for $17.99 per container.

3 responses to Liquid Splenda

  1. 

    Apparently somebody did buy that gallon, and filling little plastic bottles (That they also bought on eBay), and are selling liquid splenda, just like you said…

  2. 
    Bill Sjostrom 1 March 2006 at 8:35 am

    I know. The post is meant as facetious.

  3. 

    Bill, that’s not necessarily true. The about.com site you link to says that the sucralose concentration are not the same in the three types it talks about.

    You’ll have compare the sucralose concentrations as well as the size and the price.